Przed – Litera F

Co można napisać o dźwięku ”F”?
Wydawałoby  się, że niewiele, bo przecież to tylko ”ef”. 
Czym jest ten dźwięk, zrozumiałem, odejmując ”wzmacniające” go ”E” od ”ef” i wymawiając go jako ”czyste F”. Proponuję, abyście czytając, wymówili kilka razy ten pojedynczy dźwięk. Gdy będziecie go powtarzać, to zauważycie, że intensywnie dmuchacie. Przy wypuszczaniu powietrza z ust będziecie nieznacznie wypychać dolną szczękę do przodu. Bardzo podobnie wymawia się samo ”P”. Wymawiając ”P” bez dodawania na końcu ”E” usłyszycie, że jest ono nieco cichsze, ale również odczujecie mocne dmuchnięcie.  Przy tym dźwięku, w odróżnieniu od ”F”, nie wysuwa się dolnej szczęki do przodu.

 

”P” i ”F” jako płomień/pochodnia, które w łacinie brzmią: flamma/fax.


Aby dobrze opisać ”F” muszę przedstawić równocześnie ”P”. W języku polskim słowa zaczynające się od ”F” są często zapożyczeniem z innych języków.  
Przyjrzyjcie się ”F” i ”P”. Wyglądają one podobnie.
Co zatem mogli rysować ludzie Wielkiej Kultury, protoplaści Etrusków, jako Przed - Litery, ilustrując te dźwięki? Przypuszczam, że rysowali to, co można zdmuchnąć, czyli płonące polano zwane pochodnią. Różnica między ”P” a ”F” będzie wyrażona w dynamice tej pochodni, a także w wymowie tych dźwięków. Podczas wymawiania ”P” usta zachowują mniej dynamiczny układ niż przy ”F”, dlatego też  pochodnia ta będzie statyczna. Jak widzimy, płomień pali się tak, jakby była niesiona spokojnie, bądź nawet trzymana pewnie w prawej ręce.

Przed-Litera ”F”, jako bardziej dynamiczna, otrzymała dodatkową prędkość, jak to się dzieje, gdy pochodnia jest w ruchu.